Otyłość u kota- przyczyny, konsekwencje, zapobieganie

Kochamy nasze koty i nie potrafimy odmawiać im przysmaków i dodatkowych porcji jedzenia. Podobnie jak w kontaktach międzyludzkich, obdarowywanie jedzeniem, karmienie, jest jednym ze sposobów na okazywanie miłości. Wracając do zdrowia kotów, warto zawrócić z tej drogi. Kot nie obrazi się na nas, wręcz przeciwnie- będzie wdzięczny, ponieważ jego kondycja i samopoczucie ulegną zdecydowanej poprawie.


Epidemia otyłości dotyczy nie tylko ludzi, coraz więcej zwierząt domowych zmaga się z nadwagą lub dużą otyłością. O otyłości mówimy, gdy nadmierna tkanka tłuszczowa przekracza prawidłową masę ciała o 15-20%. Skupmy się na chwilę, jak nadwaga wpływa na koci organizm i samopoczucie? Przede wszystkim rujnuje stawy, a co za tym idzie, powoduje ból i drażliwość zwierzęcia. Kot jest także wycofany, apatyczny i coraz częściej zdarzają się problemy behawioralne. Noszenie nadprogramowych kilogramów jest niewygodne, zatem korzystanie z kuwety też takie się staje. Wchodzenie do kuwety czy kucanie sprawiają kotu ból. W konsekwencji zaczyna unikać korzystania z kociego WC. Otyłość osłabia motorykę i ochotę za zabawę, to, z kolei powoduje kolejny przyrost masy ciała. Otyły kot nie potrafi dokładnie zadbać o swoją higienę, sierść staje się zaniedbana. Oprócz chorób układu ruchu, pojawić się może: cukrzyca typu 2, niewydolność nerek, stłuszczenie wątroby, choroby układu krążenia, skóry, guzy gruczołu sutkowego. Jeśli kot jest niewychodzący i prowadzi monotonny tryb życia, ryzyko otyłości wzrasta. Zwierzęta takie poza poruszaniem się z trudem, miewają duszności ze względu na większe zapotrzebowanie na tlen. Nie zawsze winę za wagę swojego kota ponosi opiekun.


Przyczyny wzrostu masy ciała mogą być też inne: kastracja, sterylizacja, choroby trzustki, cukrzyca, przyjmowanie niektórych leków np. sterydowych, hormonalnych lub predyspozycje genetyczne. Jak pomóc swojemu pupilowi? Zlikwiduj stały dostęp do karmy (poza wodą), nie karm na zawołanie. Pokarm dla kota powinien być dobrze zbilansowany oraz niskokaloryczny. Unikaj podawania resztek ze stołu. Stosuj miski spowalniające jedzenie. Zadbaj, by kot miał rozrywkę (zabawki, wspólne zabawy np. z wędką). Zdrowy kot będzie dłużej u Twego boku.