Jak przygotować się do opieki nad świnką morską?
Świnka morska to uroczy gryzoń, który często wybierany jest jako zwierzątko domowe. Świnki są z natury łagodne i nie gryzą. Gryzonie te wydają charakterystyczne dźwięki np. podczas głaskania. Dźwięk ten oznacza zadowolenie. Ciche popiskiwanie możemy usłyszeć kiedy mamy kilka świnek. W ten sposób gryzonie komunikują się ze sobą i dają znać gdzie są. Świnki potrafią bardzo głośno piszczeć kiedy zbliża się pora karmienia lub czas na wybieg. Dlatego też nie zaleca się trzymania świnek w sypialni, jeśli mamy problemy ze snem.
Jak przygotować się do opieki nad świnką morską?
Świnka morska to gryzoń, którego waga nie powinna przekraczać jednego kilograma. Oczywiście zdarzają się większe okazy, jednak jest to rzadkość. Samiczki są większe od samców. Nadwaga może skrócić życie tych gryzoni. Świnki morskie mają słaby kręgosłup, a nadmiar tłuszczu utrudni im poruszanie się. Dlatego też powinniśmy regularnie ważyć nasze gryzonie. Pamiętajmy też, że wszystkie gryzonie oprócz chomików są stadne. Samotna świnka będzie mniej aktywna, co negatywnie wpłynie na stan jej zdrowia.
Świnki większą część życia spędzą w klatce, dlatego powinna być ona odpowiednio duża. W sklepach znaleźć możemy klatki o wymiarach 100×50 cm czy 120×60 cm. Taka wielkość pozwoli nam na trzymanie dwóch samców bądź trzech samiczek. Samce potrzebują nieco więcej miejsca, gdyż są bardziej terytorialne. W tym wypadku warto domek każdego z samców ustawić po drugiej stronie klatki. W ten sposób unikniemy bójek między świnkami. Oprócz standardowych klatek możemy kupić także te modułowe. Klatka modułowa składa się z tworzywa, z którego możemy wyciąć dowolnej wielkości kuwetę. Do tego wystarczy przymocować kratki za pomocą specjalnych połączeń. Świnki nie są skoczne, dlatego też ścianki wysokie na 30-40 cm będą wystarczające. Gryzoniom tym nie poleca się kupowania bądź tworzenia piętrowych klatek ze względu na słaby kręgosłup. Niezależnie od wielkości klatki powinniśmy minimum raz dziennie wypuszczać świnki na wybieg, który powinien trwać godzinę lub dwie. Kołowrotek także nie może znaleźć się w klatce świnek, gdyż gryzonie te mogłyby uszkodzić kręgosłup. W klatce powinien znaleźć się domek, który będzie schronieniem dla świnki. Pierwsze dni w nowym miejscu są dla każdego zwierzaka stresujące. Domek da śwince miejsce, do którego może się schować kiedy się czegoś wystraszy. Możemy także kupić hamak, jednak nie może on wisieć zbyt wysoko.
Jako podłoże w klatce sprawdzi się żwirek drewniany. Jest on stosunkowo tani, i dobrze chłonie mocz. Wystarczy raz w tygodniu wymieniać całe podłoże w klatce. Jeśli zauważymy, że świnki załatwiają się tylko w jednym miejscu, to możemy postawić tam kuwetę. W ten sposób nauczymy gryzonie załatwiania się do kuwety. Wtedy wystarczy co 2-3 dni wymieniać żwirek w kuwecie na nowy. W klatce niezbędny jest paśnik. W przeciwnym razie siano, które położymy na ziemi może zostać obsikane. Jeśli świnki zjedzą takie siano, to mogą nabawić się problemów z układem pokarmowym. Wtedy czeka nas wizyta u weterynarza. Miski dla świnek powinny być ciężkie, jednak nie mogą być wysokie. Zbyt wysoka miska sprawi, że świnki będą stawały na niej, żeby dosięgnąć do jedzenia. Przez to zawartość miski szybko wyląduje w klatce. Jeśli tak się stanie z to najlepiej usunąć pokarm z podłoża i nasypać nowy do miski. Poidełko na wodę powinno mieć pojemność 200-250 ml. Taka ilość wody wystarczy dla 2-3 świnek. Wodę wymieniamy na nową rano i wieczorem. Poidełko możemy czyścić wodą z sokiem z cytryny. Szklane poidełko możemy wyparzyć.
W opiece nad świnką ważną kwestią jest żywienie. To właśnie dieta w dużej mierze wpływa na stan zdrowia gryzonia. Podstawą diety świnek są świeże warzywa i owoce, a także suszone zioła. Świnki najlepiej karmić 3 razy dziennie małymi porcjami. Owoce powinny być podawane w małych ilościach, ze względu na dużą zawartość cukrów prostych. Podstawę posiłku powinny stanowić zielone warzywa takie jak sałata rzymska, kapusta pekińska, natka pietruszki, cykoria, koperek, nać marchwi, nać selera korzeniowego i seler naciowy. W czasie wiosny i lata możemy wykorzystać świeżo zerwane trawy i zioła. Koniczyna, babka lancetowata, mniszek lekarski czy trawa są łatwo dostępne. Pamiętajmy, żeby zrywać zioła z dala od drogi. Dobrym rozwiązaniem jest także posadzenie owsa bądź pszenicy na parapecie. Wystarczy w pojemniku umieścić około 3 cm ziemi, na której gęsto rozsypujemy ziarna. Następnie podlewamy co kilka dni. Po około 10 dniach mamy gotową do podania zieleninę. Możemy włożyć pojemnik z trawą do klatki. Gdy świnki skończą obgryzanie wystarczy ustawić owies na parapecie. Po około tygodniu powinien odrosnąć. Suszone zioła, kwiaty i korzenie roślin to cenne źródła witamin i minerałów, zwłaszcza zimą. Dziennie możemy podawać jeden posiłek złożony z samych suszonych produktów. Do tego dwa razy dziennie świeże warzywa i suchy pokarm. Karma dla świnek nie powinna zawierać zbóż, które są szkodliwe. Dziennie podajemy łyżkę stołowa na jedną świnkę. Nie zaleca się podawania kolb, gdyż zawierają one głównie zboża.