Złota rybka w kuli – czy to na pewno dobry pomysł?
Złote rybki są często wybierane przez początkujących akwarystów. Niestety przez błędy właścicieli rybki te krótko żyją. Złota rybka jest odmianą karasia ozdobnego. W odpowiednich warunkach może żyć nawet 20 lat. Złote rybki w akwarium mogą osiągnąć nawet do 35 cm długości, dlatego też potrzebują akwarium odpowiedniej wielkości.
Jak zapewnić odpowiednie warunki złotej rybce?
Sprzedawcy w sklepach zoologicznych często doradzają akwaria w kształcie kuli dla złotych rybek. Akwarium kula nie jest dobrym wyborem z kilku powodów. Pierwszy z nich to mała objętość kuli. W sklepach najczęściej możemy spotkać kule o pojemności 5-10 litrów. Są one za małe nawet dla bojownika, który nie jest bardzo wymagającą rybką. Złote rybki trzymane w kuli nie przeżyją zbyt długo. Kula nie daje możliwości pływania w linii prostej. Pływanie stale w kółko negatywnie wpływa na nastrój ryb. Dodatkowo kula zniekształca obraz, co powoduje utratę wzroku ryb znajdujących się w środku. W kuli ciężko jest zamocować niezbędny sprzęt, taki jak filtr czy grzałka. Złote rybki to duże ryby, które szybko brudzą wodę. Dlatego też potrzebują wydajnego filtra. Dodatkowo akwarium w kształcie kuli jest droższe niż to w kształcie prostopadłościanu czy sześcianu.
Złote rybki są jednymi z większych ryb akwariowych. Dlatego też potrzebują odpowiedniej wielkości akwarium. Minimalna pojemności to około 60-80 litrów. W takim zbiorniku możemy mieć kilka sztuk złotych rybek. Gatunek ten jest łagodny. Dlatego też złote rybki możemy trzymać w akwarium wielogatunkowym. Musimy jednak oddzielać narybek, gdyż welonki mogłyby połknąć młode rybki. W akwarium musi znaleźć się wydajny filtr o dużej mocy. Złote rybki są duże, przez co wydalają sporo produktów przemiany materii. Filtr o słabej mocy nie poradzi sobie z czyszczeniem wody, przez co będzie ona mętna. Oświetlenie jest ważne zarówno dla ryb, jak i roślin. Jako podłoże najlepiej wybrać żwirek o dużej granulacji. Drobny żwirek bądź piasek mógłby zostać zjedzony przez złote rybki. Zanim wpuścimy ryby do akwarium musimy je urządzić i odczekać około 2 tygodnie. W tym czasie akwarium dojrzeje, czyli rozwiną się w nim bakterie nitryfikacyjne. Będą one rozkładać produkty przemiany materii na związki, które zostaną wykorzystane przez rośliny. Jeśli od razu wpuścimy rybki do akwarium, to stężenie amoniaku w wodzie będzie zbyt duże. Spowoduje to śmierć ryb.
Wodę w akwarium powinniśmy regularnie podmieniać. Możemy to robić raz na miesiąc. Jednorazowo podmieniany około 20% wody na świeżą. Najlepiej pobrać wodę z dna za pomocą wężyka. Dzięki temu usuniemy resztki pokarmów. Welonki możemy karmić raz bądź dwa razy dziennie. Ważne jest to, żeby robić to o stałych porach. Rybki szybko przyzwyczajają się do pór karmienia. Możemy kupić pokarm dla ryb akwariowych, bądź ten przeznaczony dla złotych rybek. Warto uzupełniać dietę o larwy owadów. Większość osób kupuje larwy w formie mrożonej, gdyż w łatwy sposób możemy je przechowywać. Przed podaniem musimy rozmrozić larwy w naczyniu z ciepłą wodą.